مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

بیمه مهندسی به زبان ساده | ساده‌ترین تعریف بیمه مهندسی

0 66

بیمه مهندسی از جمله مهم‌ترین محصولات بیمه‌ای است که برای انواع کسب‌وکارها مفید بوده و از اموال شما در مقابل خطرات مختلف محافظت می‌کند. متاسفانه در اغلب موارد به دلیل عدم‌ معرفی این محصول به فرم ساده، بسیاری از صاحبان مشاغل که بیمه مهندسی می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد، اطلاعات کافی در مورد آن ندارند یا به‌خوبی آن را نمی‌شناسند؛ این امر موجب می‌شود در صورت بروز حوادث خسارت‌های جبران‌ناپذیری به آن‌ها تحمیل شود.
در این مقاله بر خلاف یادداشت‌های مختلف، که اغلب از اصلاحات پیچیده بیمه‌ای برای توضیح این محصول مهم استفاده شده است، به زبانی ساده آن را به شما معرفی می‌کنیم. بعد از آن می‌توانید با اطلاعات اولیه مناسب اقدام به خرید بیمه مهندسی (متناسب با فعالیت اقتصادی خود) کنید و با خیالی راحت به انجام فعالیت‌های خود بپردازید.

تعریف مهندسی به زبان ساده:

به زبان ساده مهندس کسی است که یک ایده یا فکر را به‌صورت عملی اجرا می‌کند.

 • کسی که طراحی یک ساختمان را اجرا کرده و آن را طبق نقشه و ابعاد پیش‌بینی شده می‌سازد مهندس ساختمان است،
 •  کسی که بر اساس نقشه‌های راه و جغرافیا، یک جاده را می‌سازد مهندس راه است،
 • کسی که یک کشتی را بر اساس طراحی و فرمول‌های محاسباتی پیچیده، تبدیل به یک وسیله قابل‌حمل در آب می‌کند مهندس کشتی‌سازی است.

 اگرچه بحث ما در مورد بیمه مهندسی است اما در ادامه خواهیم دید که لزوما مهندسان مشتری این بیمه‌نامه نیستند و کسانی که به نوعی در اجرای پروژه‌ها دخیلند نیز می‌توانند از این بیمه استفاده کنند.

بیمه مهندسی به زبان ساده
بیمه مهندسی به زبان ساده

حال بیمه مهندسی چیست؟ چه ارتباطی بین مهندسی و بیمه وجود دارد؟

تعریف بیمه مهندسی به زبان ساده

براساس بررسی‌ها انجام گرفته مهم‌ترین دارایی‌ ما ایرانیان (به ترتیب) مسکن و خودرو است. برای حفاظت از خودرو می‌توان بیمه بدنه خریداری کرد؛ و ساختمان و اموال درون آن را نیز تحت پوشش بیمه آتشسوزی قرار داد.

اما ممکن است بخشی از اموال ما در حال کار کردن و انجام فرآیند مشخصی باشند و ما از آن‌ها کسب درآمد یا منفعت می‌کنیم، برای محافظت از آن‌ها چه می‌توان کرد؟ بیمه مهندسی نوعی از پوشش است که برای محافظت از چنین اموالی تعریف و روانه بازار شده است.

مهم‌ترین بخش در تعریف این بیمه، بیان روشن اموال است؛ دقیقا کدام اموال؟ ذکر مثال بهترین تعریف خواهد بود.

 در ابتدای مقاله به تعریف مهندسی اشاره کردیم، بیمه مهندسی بیمه‌ای است که در فعالیت‌های مهندسی (اجرای هر پروژه‌ای که با مهندسی مرتبطت است) از امول شما محافظت می‌کند، به‌دیگر بیان اموالی که در حین اجرای یک طرح ممکن است با خطر مواجه شوند. چه این اموال آسیب کلی ببینند، چه عملکرد آن‌ها مختل شود در هر صورت بیمه مهندسی یاری‌رسان شما در جبران خسارت خواهد بود.

بیمه مهندسی به زبان ساده
بیمه مهندسی حافظ دستگاه و تجهیزات در حال استفاده شما

با ذکر چند مثال تا حد ممکن این تعریف را برای شما شفاف خواهیم کرد.

مثال‌های ساده بیمه مهندسی

 • برخی امول شما هستند که در حال انجام کار مشخصی هستند و ممکن است آسیب ببینند. مثلا شما یک ساختمان‌ساز هستید یا کسی هستید که ابزارات ساختمانی اجاره می‌دهید. فرض کنید یک دستگاه مخلوط‌ کن دارید، اگر حین انجام کار این وسیله آسیب ببیند چطور می‌خواهید هزینه آن را جبران کنید؟
 • یا فرض کنید دوست دندانپزشک شما می‌گوید مطبی راه‌اندازی کرده و نیاز به چند دستگاه برای استفاده در آن‌جا دارد. از شما می‌خواهد که برای سرمایه‌گذاری یک دستگاه کمپرسور یا یونیت خریداری کنید و او ماهانه به شما مبلغی پرداخت کند. اما اگر اتفاقی برای دستگاه شما افتاد چگونه می‌خواهید جبران خسارت کنید؟

شاید بگویید ساختمانی که دستگاه من در آن مستقر است بیمه آتش‌سوزی دارد و اگر کسی آن را دزدید یا در آتش سوخت بیمه جبران می‌کند. اما اگر ناگهان بواسطه اتصالی برق دستگاه سوخت چطور؟ اگر عملکرد دستگاه به‌دلیلی نامعلوم مختل شد چطور؟

 • فرض کنید شما یک پیمانکار با سابقه هستید و با تلاش بسیار مناقصه مهمی را برنده شده‌اید. قرار است جدول بتنی کنار خیابان‌ها اجرا کنید یا احداث خطوط لوله فاضلاب بین دو شهر به شرکت شما واگذار شده است. اگر برای دستگاه‌های گران‌قیمت شما حین انجام پروژه اتفاقی افتاد چگونه می‌توانید جبران خسارت کنید؟
 • ممکن است مدیر داخلی یک مرکز تصویربرداری پزشکی باشید که تجهیزات MRI مرکزتان تازه نصب شده و دل­ نگرانید دستگاه‌های شما کوچکترین صدمه‌ای ببیند.
 • حتی بیمه مهندسی می‌تواند برای جبران خسارت وارده به ساختمان در حال احداث به‌کار گرفته شود. تحت این شرایط ارزش ساخت مجدد ساختمان (ارزش اعیانی) تحت پوشش بیمه مهندسی خواهد بود.
 • اگر در حال نصب و راه‌اندازی تولیدی هستید با خرید بیمه مهندسی می‌توانید از دستگاه‌های خود در مقابل خطرات احتمالی محافظت کنید
مثال هایی از بیمه مهندسی
بیمه مهندسی محصولی مفید برای پیمانکاران

به زبان ساده بیمه مهندسی از اموالی که در حال استفاده بوده و بازدهی برای شما به ارمغان می‌آورد محافظت می‌کند.

بیمه مهندسی یک ضرورت در انجام انواع پروژه‌ها

وجه مشترک تمام مثال‌های بالا اموال شماست. مردم عادی، مهندسین و شرکت­های مهندسی، وظیفه طراحی و اجرای انواع پروژهای ریز و درشت را بر عهده دارند. در جریان اجرای این پروژه‌ها خطرات زیادی اموال شما را تهدید می‌کند. بیمه مهندسی برای حفاظت از اموال شما که ممکن است منبع درآمدی مهمی برای شما باشد بوجود آمده است. در ادامه نکات مهمی در زمینه اجرای پروژه‌ها تقدیم شما خواهیم کرد.

پس از آن‌که شما در مناقصه‌ای به‌عنوان مثال احداث راه یا ساخت یک بیمارستان برنده می‌شوید، با مسئله‌ای تحت عنوان “شرایط عمومی قرارداد” مواجه می‌شوید.

 شرایط عمومی قرارداد یا پیمان، در زمان تنظیم قرارداد به پیوست آن به شما ارائه می‌شود. بر اساس شرایط مندرج در این پیمان شما موظف هستید برای حفاظت از تجهیزات و موارد دارای ارزش پروژه، بیمه مهندسی خریداری کنید. نخست نگاهی به یک قانون مهم در این زمینه کنیم:

ماده 21 شرایط عمومی پیمان:

” پيمانكار مكلف است كه پيش از شروع كار، تمام يا آن قسمت از كارهاي موضوع پيمان را كه در اسناد و مدارك پيمان تعيين شده است، در مقابل مواردي از حوادث مذكور در اسناد ياد شده به نفع كارفرما، نزد موسسه‌اي كه مورد قبول كارفرما باشد، بيمه نموده و بيمه‌نامه‌ها را به كارفرما تسليم كند. بيمه‌نامه‌ها بايد تا تاريخ تحويل موقت اعتبار داشته باشد، تا زماني كه تحويل موقت انجام نشده است، پيمانكار مكلف است كه بيمه نامه‌ها را تمديد كند. كارفرما هزينه‌های مربوط به بيمه به شرح پيش‌گفته را در مقابل ارائه اسناد صادر شده از سوي بيمه‌گر، عيناً به بيمه گر پرداخت مي كند.”

ماده 21 شرایط عمومی پیمان
بیمه مهندسی یک ضرورت برای پیمانکاران پروژه ها
بیمه مهندسی یک ضرورت برای پیمانکاران پروژه ها

این قانون به زبان ساده می‌گوید در قرارداد و پیمانتان، آن مبلغی را که با کارفرما توافق کرده‌اید یا در مناقصه بر اساس آن برنده شده‌اید و می‌خواهید از کارفرما دریافت کنید؛ این مبلغ را باید به شرکت بیمه‌گری (شرکتی که می‌تواند بیمه را انجام دهد) که از بیمه مرکزی ایران مجوز دارد به‌عنوان مبلغ پیمان (ارزش پروژه) اعلام ‌کنید و برای پروژه بیمه‌نامه مناسب خریداری کنید تا در مقابل خطرات احتمالی بتواند یاری‌رسان شما در جبران هزینه باشد.

اگر این کار را انجام ندهید به موجب ماده 21 شرایط عمومی پیمان، کارفرما تعهدی در جبران خسارت‌های پروژه، در قبال شما نخواهد داشت و شما موظف به جبران خسارت وارده به ارزش پروژه خواهید بود.

به طور خلاصه، بیمه مهندسی به پوشش‌های اساسی اشاره دارد که از بعد اقتصادی پروژه را در برابر خطرات ناشی از اجرای قرارداد محافظت می‌کند. کارفرما پول بیمه‌نامه را به شما می‌دهد اما اگر شما پیمانکار هستید و پروژه را بیمه نکردید آنگاه متحمل هزینههای گزاف می‌شوید.

مدت اعتبار بیمه مهندسی

یک وجه تمایز شاخص بیمه‌های مهندسی با سایر انواع بیمه‌نامه مدت بیمه‌نامه است. مدت اعتبار در اغلب بیمه‌نامه‌ها یک‌ساله است؛ اما در یک بیمه‌نامه مهندسی تمام خطر پیمانکاری به مدت اجرای کار یا پروژه بستگی دارد. پس تا زمانی که کارتان را به‌صورت موقت تحویل نداده‌اید می‌توانید بیمه‌نامه خریداری کنید.

به‌عنوان یک پیمانکار یا مجری پروژه به نکات زیر توجه داشته باشید:

خطرات و مسئولیتها در پروژه شامل دو بخش می شود:

 • بخش یک: خطراتی که دارایی‌ها یا به زبان فنی‌تر مبلغ قرارداد یا پیمان را تهدید می‌کند (بیمه مهندسی)
 • بخش دو: مسئولیت‌های کارفرما و پیمانکاران در برابر اشخاص ثالث که ربط مستقیمی به قرارداد ندارند (بیمه مسئولیت)

اما در ابتدا بر اساس ماهیت کار و پروژه به انواع بیمه‌های مهندسی اشاره می کنیم:

انواع بیمه مهندسی

 • تمام خطر پیمانکاری(CAR)
 • تمام خطر نصب(EAR)
 • بيمه بدنه ماشين آلات(CPM)
 • بيمه‌ سازه هاي تكميل شده(CECR)
 • شکست ماشین آلات(MB)
 • بيمه ‌تجهيزات الكترونيك(EE)
 • بيمه تضمين كيفيت ساختمان ( بيمه نامه عيوب اساسي و پنهان ساختمان )

به‌زودی با شرح دقیق هر یک از این موارد در کنار شما خواهیم بود.

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.