مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

بیمه مسئولیت فن‌آوری نانو

0 69

نانوذرات در حقیقت ذرات میکروسکوپی ( 100 نانومیلیمتر یا کمتر- نازک‌تر از موی انسان) که می‌توانند وارد سلول‌های ارگانیسم زنده شوند. مثلا می‌توان با فرآیند نانو قطعات هوشمند و بسیار ریزی طراحی کرد و به بدن انسان تزریق کرد. این قطعات می‌توانند درون بدن انسان به تحلیل شرایط بدنی بپردازند.

کاربرد نانوتکنولوژی در صنایع درمانی
کاربرد نانوتکنولوژی در صنایع درمانی

پیش‌بینی می‌شود نانوتکنولوژی می‌تواند موجب پیشرفت‌های بزرگی در صنعت دارو و رساندن آن به بخش‌های حیاتی بدن، پیشگیری در بروز بیماری‌ها، نظارت و مهندسی بافت‌های مختلف برای مثال صنعت ساخت‌وساز، لباس، لوازم آرایشی و حتی خورد و خوراک شود.

رابطه بیمه با نانوتکنولوژیک

تحقیقات دانشگاه لیمریک بریتانیا در سال 2014 نشان می‌دهد نانوتکنولوژی یکی از موضوعات مهم در ارتباط با صنعت بیمه خواهد بود. جایی که بیمه و متخصصان علمی باید در رابطه با توسعه منطقی این صنعت کنار هم بنشینند.

در یک پرسشنامه که توسط 31 شرکت برتر بیمه‌ای در جهان و 39 متخصص نانو تکنولوژی تکمیل شده است، 60 درصد متخصصان نانو و 32 درصد از بیمه‌گران معتقدند که نانوتکنولوژی ریسک بالایی را متوجه کارگران می‌کند.

هر ذره نانو ممکن است شامل هزاران ذرات ریز دیگر با انواع خصوصیات مختلف باشد، که پس از ورود به بدن مشکلات جدی را متوجه فرد میزبان کند.

خطرات محصولات نانوئی و صنعت بیمه

ذرات نانو بسیار قدرتمند بوده و عمری طولانی دارند اگر این ذرات که در محصولات مختلف نانوئی وجود دارند وارد بدن انسان شوند می‌توانند سلامت آن‌ها را با خطر جدی مواجه سازند. برای مثال ذرات نانوئی که در تولید الیاف پوشاک استفاده می‌شوند می‌توانند در حین تولید اثرات مضری بر سلامت کارگران داشته باشد.

خطرات نانوتکنولوژی برای سلامت انسان
خطرات نانوتکنولوژی برای سلامت انسان

تحت چنین شرایطی بیمه و کسب‌وکارها چگونه باید راه‌حل مناسبی برای حمایت از کارگران پیدا کنند؟

 آیا در صورت بروز حوادثی که سلامت کارکنان به خطر می‌افتد تولیدکننده مقصر است؟ ابداع‌کننده طرح متهم است؟ یا شرکتی که تقاضای تولید محصول را داده و قصد دارد آن را به فروش برساند؟ این‌ها سوالاتی است که باید هم‌زمان با توسعه صنعت نانو با کمک شرکت‌های بیمه‌ای تصویری واضح از آن‌ها ارائه شود.

متخصصان بیمه‌ای در تلاشند تا ضمن استفاده از اطلاعات متخصصان علمی حوزه نانو، به بررسی انواع خطرات پیش‌روی این حوزه بپردازند. آن‌ها باید ریسک را بشناسند، تحلیل و طبقه‌بندی کنند و سپس برای آن محصولات بیمه‌ای تعریف کنند.

بیمه مسئولیت نانو تکنولوژی

هم‌حرکتی صنعت بیمه با پیشرفت‌های علمی امری اجتناب‌ناپذیر است. در برخی موارد همچون صنعت نانو ورود صنعت بیمه با پیچیدگی‌های بالایی روبروست اما این امر در حال بررسی است و همچون بسیاری از قوانین در کشورهای پیشرفته لازم‌الاجرا خواهد بود.

 پیشرفت صنایع بدون شناخت ریسک و چاره‌اندیشی برای مواقع اضطراری، عملا بی‌معنی است. بنابراین در سال‌های پیش‌رو بیمه مسئولیت نانو‌تکنولوژی یکی از دگرگونی‌های اصلی در صنعت بیمه خواهد بود. جایی‌که شرکت‌های بیمه باید دانش متخصصان عرصه نانو را بکار گیرند و با بررسی محصولات نانو، بهترین پکیج بیمه‌ای را روانه بازار کنند.

صنعت بیمه نیازمند توسعه دانش


با توسعه علم و فناوری و تغییر چهره بسیاری از کسب‌وکارها در آینده نزدیک، به‌طبع نوع ریسک بازارهای مختلف نیز دچار تغییرات اساسی خواهد شد. به‌محض ورود محصولات جدید با تکنولوژی جدید، ارزیابی ریسک و تولید محصولات مناسب می‌تواند، درآمد قابل‌توجهی را به صنعت بیمه سرازیر کند. البته تولیدکنندگان نیز برای ترویج محصولات خود بسیار راغبند آن را با بیمه مناسب تحویل مشتری دهند.


بنابراین شرکت‌های بیمه باید تغییر و تحولات دنیا طی سال‌های آتی را دنبال کرده و دانش و تخصص خود را تا جای ممکن برای همراهی با محصولات پیشرفته و جدید ارتقاء دهند.

منبع

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.