مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

بیمه چگونه کار می‌کند؟

0 120

در این مقاله به زبان خیلی ساده نحوه کارکرد بیمه را توضیح خواهیم داد. چرا بیمه باید در جامعه باشد؟ شرکت‌های بیمه چگونه کسب درآمد می‌کند؟ قیمت محصولات بیمه‌ای چگونه تعیین می‌شود؟

و بسیاری ابهامات دیگر که ممکن است در مورد سازوکار بیمه در جامعه برای شما پیش‌ بیاید. مجله نوین در راستای رسالت خود قصد دارد، مفاهیم مختلف بیمه‌ای را در ساده‌ترین فرم ممکن برای شما عزیزان توضیح دهد. با ما همراه باشید (در این مقاله و مقالات دیگر)

نخست به این سوال پاسخ دهیم که چرا بیمه بوجود آمده و تبدیل به محصولی شده که مردم حاضرند برای خرید آن هزینه کنند.

چرا بیمه بوجود آمده است؟

بیمه برای کاهش ریسک در جامعه بوجود آمده است. البته این تعریف بسیار کلی است.

بیمه نمی‌تواند جلوی بسیاری از خطرات را بگیرد اما می‌تواند یاری‌رسان شما در جبران خسارت باشد. همچنین مفهوم کاهش ریسک در اینجا، کاهش ریسک مالی است.

مجله نوین | بیمه به زبان ساده

وقتی اتفاقی ناخوشایند برای ما می‌افتد اولین حسی که به ذهن ما خطور می‌کند چیست؟

چگونه باید آن را جبران کنم؟

دانشمندان بررسی کردند حس از دست دادن چیزی (به‌طور خاص ضرر مالی) حداقل 2 برابر قوی‌تر از بدست آوردن همان چیز است.

آیا می‌شود دوباره شرایط را به قبل از حادثه بازگرداند؟ تاثیر این حادثه بر ادامه زندگی من چگونه خواهد بود؟ و بسیاری سوال دیگر که در ته همه این موارد حس کمک برای جبران خسارت نهفته است.

در حقیقت هنگام ضررهای مالی، صرف‌نظر از این‌که توان مالی فرد چقدر است؛ انسان تا حدی حس آسیب‌پذیری می‌کند .

دلیل وجود صنعت بیمه در جامعه

بیمه برای این بوجود آمده که همه افراد جامعه کمک کنند تا خسارت فردی هر یک از ما در زمان وقوع حادثه، با کمک سایر افراد جبران شود. با این طرز فکر، ریسک انجام امور کاهش می‌یابد. زیرا یک اطمینان خاطر از سمت بیمه وجود دارد، که حتی اگر حادثه ناگواری در فعالیت‌های پیش‌رو اتفاق بیفتد افراد جامعه در جبران آن یاری‌رسان شما خواهند بود.

بیمه اطمینان خاطری از حفاظت از اموال شما تا سلامت و پس‌انداز خانوارها
بیمه اطمینان خاطری از حفاظت از اموال شما تا سلامت و پس‌انداز خانوارها

 هر کسب و کاری و هر فعالیتی در زندگی ما ریسک مخصوص به خود را دارد. مثلا ممکن است کل دارایی یک پیمان‌کار در یک پروژه یک دهم سرمایه پروژه هم نباشد، خب اگر اتفاقی برای پروژه افتاد آیا آن پیمان‌کار توان جبران خسارت را دارد؟ اگر چنین بود آیا افراد متخصص با سرمایه کم می‌توانستد اقدام به انجام پروژه‌های بزرگ کنند؟

یا در حال حاضر که قیمت خودرو در کشور با رشد خیره‌کننده در حال افزایش است؛ آیا بدون داشتن بیمه ثالث یا حتی بیمه بدنه خودرو، مردم عادی توان جبران خسارت خود و دیگران را داشتند؟ پس به زبان ساده بیمه بوجود آمده تا ریسک فعالیت‌ها را کم کند؛ یا با افزایش اطمینان‌خاطر امکان انجام امور را میسر کند.

بیمه چگونه ریسک را کاهش می‌دهد؟

دو فرد را در نظر بگیرید جیم و باب

 باب : من یک گوشی 100 دلاری دارم، برای این‌که خیالم از بابت حفظ موبایلم راحت شود، 10 دلار به تو می‌دهم اگر موبایل من گم شد تو باید یک موبایل نو برای من بخری.

بیمه یا شرطبندی؟

جیم : اگرچه این یک شرط‌بندی است اما قبول می‌کنم. ریسک گم شدن موبایل تو با من و 10 دلار بابت آن می‌گیرم.

به‌نظر شما اسم این قرارداد بیمه است؟ همانطور که جیم گفت، باب در حقیقت پیشنهاد نوعی شرط‌بندی داده است زیرا در صورت گم شدن موبایل او، جیم 90 دلار از دست خواهد داد.

بیمه تقریبا همین کار رانجام می‌دهد اما نه به این شکل!

بیمه ریسک امور مردم را قبول می‌کند اما به‌گونه‌ای این کار انجام می‌دهد که در صورت وقوع حادثه هم خودش و هم مردم به لحاظ مالی راضی باشند.


بیمه چگونه کسب درآمد می‌کند؟

سازوکار بیمه، یکی از جذاب‌ترین سیستم‌ها در جامعه و اقتصاد کشورها است.

به زبان ساده، شرکت‌های بیمه حوادث خطرناک را شناسایی می‌کنند. حوادثی که احتمال وقوع آن در زندگی افراد وجود دارد. سپس از تمام کسانی که در معرض این خطر قرار دارند، مبلغی ناچیز (در مقایسه با هزینه جبران خسارت) دریافت می‌کند. در صورت وقوع حادثه بیمه از محل این مبالغ انباشت شده، جبران خسارت زیان‌دیده را عهده‌دار می‌شود. در پایان هم بخشی از آن را به‌عنوان کارمزد خود برمی دارد.

بیمه چگونه کار می‌کند؟ | مجله نوین

بیمه هم جبران خسارت می‌کند هم کسب درآمد

همان‌طور که گفته شد، شرکت بیمه برای قبول هر ریسک، نخست آن را در جامعه بین مردم پخش می‌کند. تمام افراد که در معرض حادثه‌ای خاص قرار دارند وارد قرارداد با شرکت بیمه می‌شوند. بنابراین ریسک وقوع حادثه بین همه آن‌ها پخش یا توزیع می شود. در این‌صورت در هنگام بروز حادثه (در حالت عادی) می‌تواند بدون ضرر مالی جبران‌گر خسارت مردم باشد (البته بعضی مواقع ممکن است بیمه دچار ضرر هم شود)
برای فهم بهتر این موضوع به سراغ مثال خود برویم.

جیم با تفکر یک شرکت بیمه، می‌تواند با 100 نفر دیگر نیز همین قرارداد را امضا کند. در این صورت او 1000 دلار خواهد داشت. حال اگر موبایل یکی از این افراد هم گم شود او 900 دلار درآمد خواهد داست. هم خسارت فرد مقابل جبران شده هم جیم صاحب درآمد شده است.

بیمه چگونه کار می کند؟

بیمه به نفع کیست؟

حقیقت این است که بیمه به نفع همه افراد یا به‌عبارت صحیح کل جامعه است.

بیمه خطرات مختلف در جامعه را شناسایی می‌کند. ریسک آن را ارزیابی می‌کند و برای آن محصولی تعریف می‌کند.این محصول در مقابل خطر مورد نظر معمولا قیمت بسیار پایین‌تری دارد. قیمت پایین‌تر باعث می‌شود افراد مقایسه کنند (که در مقابل پرداخت پول ناچیز، هنگام بروز خطر مبلغ قابل توجهی برای جبران خسارت به آن‌ها پرداخت خواهد شد) و کاملا منطقی راغب به خرید محصول خواهند شد.

بیمه یک واسطه است تا خطرات مختلف زندگی مردم را شناسایی و قیمت‌گذاری کرده و در جامعه بفروشد. از پول‌های کم هر یک از افراد، یک منبع زیاد برای جبران چندین خسارت جمع‌آوری می‌شود. بنابراین هنگام وقوع حادثه همه ما با کمک به یکدیگر در جبران خسارت افراد جامعه سهیم می‌شود. در این قرارداد همانند همه معاملات، شرکت بیمه به‌عنوان واسطه بخشی از این مبلغ را تحت عنوان کارمزد اخذ می‌کند.

سازوکار بیمه به زبان ساده | مجله نوین

خرید افراد مختلف یعنی پخش شدن ریسک حادثه در جامعه. اکنون هر کسی که محصول بیمه‌ای را خریده، بخشی از ریسک وقوع حادثه را قبول کرده. حال اگر یک فرد به تنهایی توان جبران خسارت را نداشته باشد اما توان یک جامعه بسیار بالاتر خواهد بود.

بیمه در این میان یک واسطه است تا خطرات مختلف زندگی مردم را شناسایی کند، آن را قیمت‌گذاری کرده و در جامعه بفروشد. از پول‌های کم هر یک از افراد، یک منبع زیاد برای جبران چندین خسارت جمع می‌شود.

اهمیت بیمه در جامعه
اهمیت بیمه در جامعه

 به این ترتیب بیمه ریسک زندگی فردی را در جامعه پخش می‌کند یا آن را بین همه تقسیم می‌کند. تحت این شرایط در زمان وقوع حادثه گویی تمام افراد به کمک زیاندیده یا زیاندیدگان می‌آیند.

اما بیمه چگونه محصولات را قیمت‌گذاری می‌کند؟ آیا هر مبلغی که بخواهد می‌تواند بگذارد؟

بیمه قیمت محصولات (حق بیمه) را چگونه تعیین می‌کند؟

به طور کلی مبلغی که برای یک محصول بیمه ای پرداخت می‌شود حق بیمه نامیده می‌شود. شرکت بیمه نمی‌تواند هر قیمتی برای محصولات خود تعیین کند. این احتمال وقوع حوادث است که قیمت آن را تعیین می‌کند. هر یک از محصولات طبق فرمول و قانون مشخصی تعیین می‌شوند.

مثلا بیمه آتشسوزی بسیار ازران است چون احتمال وقوع حادثه آتشسوزی در کشور روزانه 50 حادثه است.

اما بیمه شخص ثالث خودرو گران است چون روزانه هزاران تصادف در سراسر کشوراتفاق می افتد . پس همگی باید پول بیشتری دهیم تا در حوادث، خسارت وارده به جان و مال افراد جبران شود.

در مطالب بعدی این مفاهیم را بیشتر توضیح خواهیم داد.

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.