مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

صنعت بیمه در 2020

0 78

در دهه دوم قرن بیست و یک شاهد پیشرفت و شتاب فناوری بوده‌ایم. به‌طوری که بخش عظیمی از زندگی روزمره ما دیجیتالی شده است. این اتفاق بر هر صنعتی تأثیر گذاشته یا در آینده‌ای نزدیک تاثیر خواهد گذاشت. صنعت بیمه نیز از این مقوله مستثنی نخواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود ورود برنامه‌ها، اپلیکیشن‌ها و به‌خصوص هوش‌مصنوعی به زندگی انسان بسیاری از امور که در حال حاضر توسط نیروی کار انجام می‌شود را به الگوریتم‌های کامپیوتری واگذار کند. این آینده چندان دور نیست سال 2030 تقریبا بسیاری از پروژه‌ها در این زمینه اجرایی شده و صنایع و روش‌های قدیم کنار گذاشته خواهند شد.

در این میان این استفاده از داده‌های کلان خواهد بود که زندگی ما را بررسی و اطلاعات دسته‌بندی را به کامپیوترها می‌دهد. کامپیوترها به بهترین شکل این داده‌ها را آنالیز کرده و خدمات مورد نیاز را ارائه خواهند داد.

همراه با این تغییرات صنعت بیمه نیز نیازمند هم‌حرکتی با تغییرات تکنولوژیک است. شرکت‌های بیمه‌ای باید دانش خود را در عرصه‌های مختلف ارتقا داده تا بتوانند محصولات جدید و به‌روز را برای صنایع تعریف و روانه بازار کنند.

در ادامه 4 مورد از از زمینه‌های که نیازمند توجه ویژه صنعت بیمه به آن است، بررسی خواهیم کرد:

تغییرات صنعت بیمه در سال 2020

صنعت بیمه باید همراه با رشد دانش و تکنولوژی به توسعه دامنه عملکردی خود بپردازد. در یک طبقه‌بندی کلی، می‌توان عملکرد توسعه‌ای بیمه را در 4 زمینه:

  • اتومبیل‌های بدون سرنشین یا خودران،
  • توسعه بازاریابی دیجیتالی،
  • ورود بیمه به عرصه حفاظت سایبری
  • و در جدیدترین فرم بیمه ارز دیجیتال،

تقسیم‌بندی کرد. هر یک از این موارد نیازمند سرمایه‌گذاری مناسب شرکت‌ها برای انباشت دانش مورد نیاز و ارائه محصولات به‌روز است.

اتومبیل‌های خودران وسرویس‌های نوین حمل ونقل:

در حال حاضر تعداد خودروهای خودران در دسترس عموم چندان زیاد نیست؛ اما باید به این نکته اشاره کرد که شرکت‌های خودروسازی مثل ولوو و مرسدس‌بنز، نگاه ویژه¬ای به این تکنولوژی دارند و درحال توسعه آن هستند. بیمه نمودن خودرو¬های خودران و مسئولیت آن چالش جدیدی برای شرکت های بیمه خواهد بود.

چگونه می‌توان مسئولیت خطاهای ربات‌ها را بیمه کرد؟

ورود صنعت بیمه به عرصه هوش مصنوعی در آینده نزدیک
طرح اتومبیل خودران شرکت مرسدس بنز
طرح اتومبیل خودران شرکت مرسدس بنز

شرکت‌های بیمه‌ای باید دانش خود در این زمینه را توسعه داده و با همکاری شرکت‌های خودروساز به تحلیل صحیح ریسک بپردازند. شناسایی جوانب مختلف ریسک نیازمند بررسی دقیق این صنایع و تکنولوژی‌های بکار رفته در اتومبیل‌ها است.

تحت این شرایط، کارشناسان بیمه می‌توانند الگوهای رفتاری پرخطر خودروها را شناسایی کرده و به منظور ارتقاء سطح ایمنی در اختیار شرکت‌های خودروساز قرار دهند. صنعت بیمه با توجه به نقش مهمی که در جبران خسارت دارد می‌توانند کمک شایانی به صنایع مختلف در پیشگیری از حوادث خطرناک و نهایتا بهبود تکنولوژی داشته باشند. علاوه بر این این شناخت منجر به تولید محصولات به روز با توجه به تقاضای آینده برای خودروهای بدون سرنشین نیز خواهد شد.

افزایش سرعت و راندمان بیمه با خودکارسازی فرآیندها

بیمه‌گرها به دلیل وجود بازار رقابتی در صنعت بیمه، باید سیاست‌های خود را در زمینه بازاریابی و فروش بیمه بازبینی کنند. تکنولوژی می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان کمک کند. بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند تا جای ممکن فرآیند خرید محصولات مختلف را به‌صورت غیرحضوری انجام دهند. علاوه بر این با توسعه انواع اپلیکشن‌ها، صنعت بیمه نیز باید حضوری قدرتمند در این عرصه داشته باشد. لازمه این امر طراحی و توسعه زیرساخت‌های تکنولوژی است.

خدمات الکترونیکی به سرعت در حال گسترش هستند
خدمات الکترونیکی به سرعت در حال گسترش هستند

برای مثال فروش و ارائه خدمات به صورت اینترنتی یکی از موضوعاتی است که باید شرکت های بیمه بیشتر به آن بپردازند. در حال حاضر به‌خصوص در سال پیش‌رو روند الکترونیکی شدن خدمات بیمه‌ای با سرعتی بالا اتفاق خواهد افتاد.

بهترین شرکت‌های بیمه در آینده چگونه خواهند بود؟

شرکتی را ببینید که در 90 ثانیه بیمه صادر می کند

پوشش بیمه‌ای سایبری

یکی از گرایش‌های نوظهور در صنعت بیمه امنیت سایبری است. این موضوع می‌تواند دوبخش داشته باشد:

ارائه دهندگان امنیت سایبری و مشتریان.

با وجود پیشرفت‌های فراوان در هر زمینه متأسفانه کمتر شرکت‌های بیمه به فضای سایبری اهمیت داده‌اند.  

بیمه سایبری
بیمه سایبری یک ضرورت در توسعه صنایع

اما خطرات موجود در این حوزه تقاضای بالایی برای محصولات بیمه‌ای بوجود آورده است. ایجاد اختلال در شبکه فروش اینترنتی گاه به از دست رفتن هزاران دلار در ارز تنها چند ساعت می‌انجامد. از طرفی مردم نیز می‌خواهند از امنیت شبکه اطمینان حاصل کنند و بدانند در صورت بروز حادثه چه کسی چبران‌گر خسارت وارده به آن‌‌ها خواهد بود. بنابراین ورود بیمه به این بخش اجتناب‌ناپذیر است. شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای در حال بررسی برای ورود قدرتمند به این بخش هستند.

ارزهای دیجیتال

با قدرت گرفتن ارزهای دیجیتال در دهه اخیر تأثیر آن بر زندگی عادی قابل لمس است. این موضوع اخیرا به بحثی داغ در صنعت بیمه تبدیل شده است و می تواند به عنوان کالای جدید در صنعت بیمه خود را معرفی کند. 

بیمه ارز دیجیتال
بیمه ارز دیجیتال

تبادل ارز بین کاربران، ذخیره در حساب‌های بازارها (والت)، اطمینان از امن بودن شبکه، از جمله مواردی است که تاثیر مستقیم بر ورودی سرمایه به بازارهای ارز دیجیتال دارد. صنعت بیمه می‌تواند با توجه به حجم بالای مبادلات ارزی در چنین بازارهایی، درآمدی مناسب نصیب خود کند. از طرفی ایمن بودن بازار موجب ورود کاربران بیشتر و توسعه بازار خواهد شد.

منبع

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.