مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

تاریخچه بیمه بدنه خودرو

0 63

اکثرا در زمان وقوع تصادف اولین چیزی که به ذهنمان می ­رسد این است که آیا بیمه‌نامه داریم یا خیر؟

جالب است بدانید این دغدغه از ابتدای اختراع خودرو وجود داشته است و بیمه اتومبیل رفته‌رفته در طول تاریخ کامل و کامل‌تر شده است.

داشتن بیمه باعث ایجاد آرامش نسبی و خاطر جمعی می‌شود­. بیمه ­نامه شخص ثالث جبران‌گر خسارت وارده به مال و جان اشخاص ثالث است؛ اما برای خودرو مقصر که آسیب دیده است چه می توان کرد؟ بیمه ­نامه بدنه برای همین منظور ایجاد شده است.

بیمه‌نامه بدنه خودرو محصولی است که برای محافظت از خودرو انسان، در مقابل انواع خطرات در سال 1897 به جهان معرفی شد.

تاریخچه بیمه بدنه خودرو

خودروها از اولین تولید دارایی  لوکس به حساب می‌آمدند و هر حادثه ، معمولا خسارت سنگینی برای مالک به همراه داشت. همراه با ظهور اتومبیل، صنعت بیمه نیز به فکر برطرف کردن این نیاز بوده است.

خودروها از اولین تولید دارایی  لوکس به حساب می‌آمدند

اولین بیمه نامه اتومبیل در سال 1897 میلادی برای خودرو آقای گیلبرت جی‌لومیس در شهر دیتون  ایالت اوهایو آمریکا صادر شد. جالب است بدانید پوشش‌های ارائه شده در بیمه‌نامه ایشان شامل خسارت های وارده به  خودروی آقای لومیس و آسیب جسمی و یا مرگ اشخاص ثالث بوده است.

تعریف استاندار بیمه خودرو

تعریف استاندارد بیمه خودرو

در ادبیات بین‌المللی بیمه وسیله نقلیه به این صورت تعریف شده است: بیمه خودرو، بیمه ماشین یا بیمه اتومبیل، بیمه‌ای برای اتومبیل‌ها، کامیون‌ها و بارکش‌ها و سایر وسایل نقلیه که در جاده‌ها تردد می‌کنند. در ابتدا این بیمه برای محافظت (پوشش) مالی در مقابل صدمات و آسیب‌های جسمی در تصادفات ترافیکی، و مسئولیت که در قبال زیاندیدگان حادثه از سوی مقصر وجود دارد پا به عرصه صنعت بیمه گذاشت.

بیمه بدنه در حال کامل‌تر شدن

اما بعدها بیمه خودرو شامل سرقت کلی خودرو و آسیب‌های وارده به خودرو بر اثر حوادث غیرترافیکی نیز شد. به‌دیگر بیان چنانچه خودرو ربوده می‌شد یا بر اثر حادثه‌ای غیر از تصادف با خودروهای دیگر، دچار حادثه می‌شد (مثلا بلایای طبیعی) تحت پوشش مالی قرار داشت. قانون‌گذاران می‌خواستند در حوادثی که راننده تقریبا در آن‌ها هیچ نقشی ندارد تحت حمایت مالی بیمه قرار گیرند.

در حال حاضر بیمه‌نامه بدنه خودرو با قوانین بسیار متوع در نقاط مختلف دنیا برای عرضه وجود دارد. در مطالب بعدی به بررسی این بیمه‌نامه در نقاط مختلف دنیا خواهیم پرداخت.

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.