مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

جدول محدودیت‌های رانندگی | محدودیت‌های گواهینامه

0 134

گواهینامه در حقیقت سند تایید صلاحیت برای رانندگی با وسیله نقلیه به خصوصی است. هر چند فردی مهارت زیادی در رانندگی و کنترل وسیله نقلیه داشته باشد، اما فاقد گواهینامه یا تصدیق سازمان راهنمایی و رانندگی کشور باشد، باز هم مجاز به تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها نیست.

همه می‌دانیم یکی از شرایط گرفتن گواهینامه آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی است، بخش مهمی که رانندگان فاقد گواهینامه اطلاعات درستی در مورد آن ندارند. بنابراین رانندگی بدون گواهینامه یک تخلف بوده و فرد خاطی در حقیقت جان خود و سایر افراد جامعه را به خطر خواهد انداخت.

مقاله حاضر و یادداشت‌های مرتبط با آن تقریبا هر آن‌چه در مورد گواهینامه، محدودیت‌های آن، ارتباط گواهینامه و پرداخت خسارت بیمه، چه زمانی و با چه محدودیتی مجاز به استفاده از بیمه نیستید؟ فرق گواهینامه ابطال شده و منقضی؟ نیاز دارید برای شما فراهم کرده است.
کارشناسان بیمه نوین همواره در تلاشند اطلاعات مفید و کاربردی را برای شما عزیزان آماده و در مجله بیمه‌ای نوین منتشر کنند.

چرا داشتن گواهینامه اجباری شد؟

اتومبیل تقریبا از اواخر قرن 19 وارد زندگی بشر شد. از همان ابتدا خودرو نقشی اساسی در حمل‌و‌نقل و سرعت بخشیدن به جریان زندگی انسان داشته است. اگرچه اتومبیل به‌همراه خود مزایای بسیاری به ارمغان آورده، اما باعث بروز مشکلات بسیار و خطرآفرینی نیز شده ­است. با افزایش استفاده از این وسیله، خطرات تصادف و تصادم افزایش یافت. جهت کاهش این خطر­ها جوامع اقدام به وضع قوانین در رابطه به اتومبیل شدند و رانندگان را با برگزاری آزمون تئوری و آزمون مهارتی  ملزم به دریافت گواهینامه رانندگی کردند.

آیا می‌دانستید در صورت نداشتن گواهینامه یا باطل شدن آن، شرکت بیمه خسارت جانی و مالی شما را پرداخت نخواهد کرد!؟
گواهینامه و پرداخت خسارت بیمه | حتما بخوانید

مجله نوین

وقتی ارابه آهنی جان و اموال مردم را به خطر انداخت، همه جوامع رانندگی را بدون آموزش تئوری، امتحان عملی (مهارتی) غیرمجار کردند.

به همین دلیل نیز امروزه استفاده از این وسیله جذاب اما بسیار خطرناک بدون گرفتن تصدیق رانندگی عملی غیرقانونی است.

خسارت‌های اتومبیل | بیمه ثالث و بدنه

از طرف دیگر شرکت‌های بیمه با درک خطرات و آسیب‌های اتومبیل به جوامع انسانی، طرح‌های متفاوتی برای جبران خسارت این حوادث ارائه دادند. طرحی جهت جبران خسارت وارده به وسیله نقلیه ماللک خودرو یا بیمه‌شده ( بیمه بدنه خودرو) و طرحی جهت جبران خسارات مالی و جانی وارده به هر شخصی غیر از راننده ( بیمه‌نامه شخص ثالث).

در این مطلب قصد داریم تا در خصوص موضوعات زیر به شما عزیزان اطلاع‌رسانی کنیم:

  • گواهینامه رانندگی چیست؟
  • انواع گواهینامه رانندگی
  • محدودیت‌های رانندگی

گواهینامه رانندگی چیست؟

طبق آئین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب 1384/03/18 هيأت‌وزيران، گواهینامه‌ رانندگی، اجازه‌نامه‌ای برای رانندگی وسایل نقلیه است که از طرف مقامات صلاحیت‌دار به نام اشخاص صادر می‌شود.

راهنمایی و رانندگی جمهوری اسلامی ایران

توجه داشته باشید امروزه با وجود انواع وسیله نقلیه سبک و سنگین در جامعه، این اجازه‌نامه یا گواهینامه برای هر کدام از آن‌ها ممکن است متفاوت باشد. مثلا کسی که گواهینامه خودرو شخصی دارد نمی‌تواند یا به‌عبارت صحیح‌تر صلاحیت رانندگی با موتورسیکلت یا خودروهای سنگین را ندارد.

گواهینامه راننده باید با نوع وسیله نقلیه تناسب داشته باشد. طبق قانون چنانچه گواهینامه شما برای خودرو وسیله نقلیه‌ای که در حال استفاده از آن هستید مجاز نباشد شما قانون را نقض کرده‌اید و امکان دارد با مجارات سنگینی مواجه شوید.

در واقع گواهینامه رانندگی، یا تصدیق‌نامه رانندگی، مدرکیست رسمی به این معنی که شخص می­تواند با وسیله متناسب با نوع گواهینامه خواه موتور­سیکلت، سواری، اتوبوس یا کامیون و … رانندگی کند. باتوجه به مرجع صادر کننده آن،گواهینامه رانندگی به عنوان یک مدرک هویتی نیز دارای ارزش است.

انواع گواهینامه رانندگی:

­بر­اساس نوع خودرو وسیله نقلیه، در حال حاضر 5 نوع گواهینامه به شرح جدول ذیل وجود دارد:

جدول | انواع گواهینامه

توضیحات
موتورسیکلتدارندگان گواهینامه موتورسیکلت پس از گذشت 3 سال از تاریخ صدور گواهینامه موتورسیکلت و رسیدن به سن 23 سال تمام می‌توانند با موتورسیکلت بالاتر از 200 سی‌سی رانندگی کنند.
پایه سوم حداکثرمجموع وزن وظرفیت بار5.3 تن یا حمل حداکثر9 نفر سرنشین، با راننده بجزوسایل نقلیه خدمات عمومی (وانت، نیسان با پلاک شخصی و ون)
پایه دوم حداکثرمجموع وزن وظرفیت بار6 تن و حمل حداکثر26 نفرسرنشین
پایه یکم مجموع وزن وظرفیت باربیش از6 تن یا حمل بیش از26 نفرسرنشین
ویژه انواع وسایل نقلیه عمرانی، صنعتی، کشاورزی وکارگاهی

محدودیت‌های رانندگی در گواهینامه

در فرآیند دریافت گواهینامه کارشناس راهور، ویژگی‌های جسمانی اشخاص را نیز بررسی می‌کند؛ اگر وضعیت جسمانی فرد به‌گونه‌ای باشد که ممکن است در حین رانندگی برای خودش و دیگران ایجاد خطر کند، به‌صورت محدودیتی خاص در گواهینامه ثبت خواهد شد.
به‌طور کلی این بررسی سه نتیجه¬گیری خواهد داشت:

  1. شرایط جسمانی سالم (شرایط جسمانی ایشان باعث تشدید خطر در رانندگی نمی‌شود) | فاقد محدودیت رانندگی
  2. به دلیل شرایط جسمانی خاص، مستلزم رعایت مواردی در زمان رانندگی می باشد | دارای محدودیت رانندگی
  3. با توجه به شرایط جسمانی، امکان صدور گواهینامه رانندگی وجود ندارد | رد صلاحیت

در رابطه با مورد اول بحثی نیست. جهت روشن شدن مورد دوم و سوم، در قالب مثال به شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

مفهوم گواهینامه دارای محدودیت رانندگی

  • شخصی دارای معلولیت در پا است و جهت تعویض دنده امکان فشار پدال کلاچ برای او امکان‌پذیر نیست و باید قطعه کلاج دستی نصب نماید (کد 18)
  • یا بینایی شخص ضعیف است و باید حتما از عینک طبی استفاده کند (کد 31).
پدال گاز و ترمز دستی | محدودیت رانندگی و گواهینامه
پدال گاز و ترمز دستی

این محدودیت‌ها به این دلیل تعریف شده‌اند که به شخص یادآور شوند به‌دلیل نقص جسمی، رانندگی ایمن تنها در صورت تجهیز خودرو به لوازم اضافی یا تغییر برخی سیستم‌های آن امکان‌پذیر است. در صورت عدم رعایت این نکات فرد هم برای خود و هم سایر افراد ایجاد خطر می‌کند و در صورت بروز حادثه مسئولت پاسخ‌گویی دارد.

راننده مکلف است مطابق با محدودیت‌های درج شده در پشت گواهینامه، در صورت نیاز سیستم خودرو خود را تغییر دهد

رد صلاحیت و عدم صدور گواهینامه

در مواردی مثل داشتن بیماری صرع، سن زیاد شخص متقاضی، بینایی بسیار ضعیف از جمله نمونه‌هایی هستند که می‌تواند منجر به رد درخواست صدور و یا درخواست تمدید گواهینامه گردد.
محدودیت‌های رانندگی در پشت گواهینامه و به صورت رقم نوشته می‌شود. در تصویر زیر کامل‌ترین و بهترین جدول محدودیت‌های گواهینامه، را پس از بررسی زیاد برای شما فراهم و تقدیم حضور کردیم:

جدول محدودیت رانندگی :

محدودیت‌های رانندگی اعلام شده پلیس راهنمایی رانندگی ناجا | معاونت فنی‌ومهندسی و خدمات ترافیک – مورخ 18/07/1389
جدول محدودیت‌های رانندگی | راهنمایی و رانندگی ناجا

تأثیر گواهینامه رانندگی در پرداخت خسارت در یبمه‌نامه­‌های بدنه و شخص ثالث

فرق گواهینامه منقضی شده با گواهینامه ابطال شده؟

چه چیزی باعث ابطال گواهینامه رانندگی می­‌شود؟

همه در گواهینامه و پرداخت خسارت بیمه

خواهیم پرداخت.

دارندگان برخی محدودیت های رانندگی فقط مجاز به رانندگی با خودروهایی  خاص هستند.
دارندگان برخی محدودیت های رانندگی فقط مجاز به رانندگی با خودروهایی خاص هستند.

در پایان لازم به‌ذکر است محدودیت‌های رانندگی که در پشت گواهینامه رانندگی درج می‌شود برای برقرای امنیت راننده و سایر افراد جامعه است. در صورت عدم رعایت محدودیت، فرد نقض قانون انجام داده و برای جبران خسارت توسط شرکت‌های بیمه با مشکل اساسی مواجه می‌شود. در نهایت فرد خاطی موظف به جبران خسارت با هزینه شخصی خود خوهاد بود.

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.