مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

بیمه ارز دیجیتال | صنعت بزرگ و پردرآمد

0 95

علی‌رغم تمامی‌حرف و حدیث‌ها در مورد ارز دیجیتال، روند جهانی نشان می‌دهد آینده تبادلات مالی تا حد زیادی به شبکه‌های ارز دیجیتال وابسته است.

در این میان هر جا بحث تراکنش مالی در میان است تامین امنیت و ریسک سرقت یک معضل بزرگ است و هر جا که مفهوم ریسک وجود دارد، محصولات بیمه ای و صنعت بیمه در آن ورود خواهند کرد.

بازار ارز دیجیتال و کسب درآمد میلیون دلاری موضوعی نیست که صنعت بیمه از آن چشم‌پوشی کند.

آینده ارز دیجیتال | Cryptocurrency

در سال 2017 در کتاب صنایع آینده نوشته الک‌راس در کنار تمامی‌صنایعی مثل هوش مصنوعی، ژنتیک، کشاورزی بدون خاک و.. به تاکید اشاره شده است که صنایع ارز دیجیتال نیز از جمله مهم‌ترین بخش‌هایی است که سهم قابل توجهی از اقتصاد دنیا را نصیب خود خواهد کرد.

مفهوم ارز دیجیتال به زبان ساده

در مورد ارز دیجیتال مطالب بسیار زیادی وجود دارد اما به زبان ساده شبکه ارز دیجیتال فرآیند انتقال پول را در بالاترین سطح امنیت انجام می‌دهد.

وقتی فردی اقدام به انتقال پول می‌کند، توسط مجموعه‌ وسیع از الگوریتم‌ها و برنامه‌های کامپیوتری، ارز به رمزهای پیچیده تبدیل می‌شود. در هر مرحله این ارزهای رمزنگاری شده برای عبور به مرحله بعد باید مسئله و معماهای گوناگون را در شبکه حل کنند تا انتقال آن‌ها تایید شود.

شبکه بسیار پیچیده ارز دیجیتال
شبکه بسیار پیچیده ارز دیجیتال

به‌همین دلیل حین انتقال پول عملا کسی با دیدن کدهای شبکه حتی نمی‌تواند متوجه شود چه مقدار پول در حال جابه‌جایی است؟ این امنیت و جذابیت بالا تضمین‌کننده آینده صنعت ارز دیجیتال است. بارها مقامات کشورهای مختلف اعلام کردند که جلوی پیش‌روی این شبکه را خواهند گرفت اما شبکه ارزهای دیجیتال به‌حدی پیشرفته و پیچیده است که امکان‌ آن وجود ندارد.

شاید بپرسید دلیل وجود این همه ارز دیجیتال مختلف با قیمت‌های مختلف چیست؟

باید گفت هر شبکه با الگوریتم و برنامه خاصی نوشته می‌شود، هر چه سختی یک شبکه بالاتر باشد کارمزد انتقال پول یا همان سکه دیجیتال با ارزش بالاتری تعیین خواهد شد. تمامی این برنامه‌ها برای اجرا نیاز به سخت‌افزار دارند. سخت‌افزارها نیز همان ماینرها یا پردازنده‌های الگوریتم‌ها هستند.

ساده‌ترین تعریف ارز دیجیتال

وقتی شما تراکنش ساده را با عابر بانک انجام می‌دهید بانک از شما کارمزد می‌گیرد. در ارز دیجیتال هم، شبکه رمزنگاری ارز، هزینه تراکنش را از انتقال دهنده پول می‌گیرد، این همان کارمزد است که به کسانی که بستر سخت‌افزاری را فراهم کرده‌اند در قالب انواع سکه‌ها پرداخت می‌شود.

هرچه برنامه‌ها پیچیده‌تر باشند، سخت‌افزارهایی با قدرت پردازش بالا مورد نیاز است، مثلا بازی‌های کامپیوتری پیشرفته، نیازمند سیستم کامپیوتری با مشخصات بالا و صرف هزینه بیشتر است. در ارز دیجیتال هم قضیه به همین صورت است.

تنوع سکه‌های دیجیتال نیز بر اساس برنامه‌ها و امکانات سخت‌افزاری مورد نیاز آن تعیین می‌شود. برنامه‌های آسان روی سیستم‌های پایین‌تر قابل اجرا است، بنابراین کارمزد شبکه یا سکه پرداختی آن ارزش کمتری خواهد داشت.

درآمد ارزهای دیجیتالی یا مایننیگ نیاز به سخت افزار و صرف انرژی برق دارد
درآمد ارزهای دیجیتالی یا مایننیگ نیاز به سخت افزار و صرف انرژی برق دارد

دلایل مخالفت دولت‌ها با ارز دیجیتال

باید اشاره کرد امنیت این شبکه به‌حدی است که امکان حک‌کردن بسیار سخت است. طبیعی است با توسعه ارز دیجیتال رفته‌رفته بانک‌ها نقش واسطه‌ای خود را از دست خواهند داد.

به همین دلیل و به‌دلایل امنیتی در مورد انتقال پول‌های مشکوک در حال حاضر مخالفت‌های زیادی با سیستم ارز دیجیتال می‌شود اما آینده تراکنش‌های مالی به شبکه ارز دیجیتال گره خودرده است.

ارز دیجیتال و بازار بیمه

با رشد بازارهای رمز ارز، به مرور زمان این نوع پول اینترنتی بازیگران صنایع دیگر را جذب خود می‌کند و صنعت بیمه هم یکی از آن‌ها است.

شما یک بانک را درنظر بگیرید که تمام دنیا مبادلات خود را در سیستم آن انجام دهند. بالا رفتن میزان مبادلات ارزی در بازار ارز دیجیتال، سرمایه‌گذاران بسیاری را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال روانه این بازار می‌کند. هجوم سرمایه‌ها به این بازار امکان درآمدزایی بالایی را بوجود می‌آورد.

اینجاست که صنعت بیمه نیز باید به این بازار ورود کند. بیمه می‌تواند با تزریق اطمینان‌خاطر به مشتریان این بازار، درآمد بالایی نصیب خود کند.

از طرفی با ورود بیمه به صنعت ارز دیجیتال، توسعه این صنعت نیز سرعت بالاتری خواهد گرفت. امنیت تبادلات مالی در کنار اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران برای حفظ منافع آن‌ها در مقابل حملات احتمالی به شبکه، می‌تواند توسعه این صنعت در بالاترین سطح ممکن را میسر کند.

بیمه ارز دیجیتال | فرصت بزرگ برای صنعت بیمه

همان‌طور که در مقدمه گفته شد هک‌کردن شبکه ارز دیجیتال تقریبا غیرممکن است. یعنی در تبادلات امکان خطا بسیار پایین است. اما در مکان‌هایی که حساب مبادله‌گران ذخیره می‌شود امکان هک‌کردن و سرقت سکه‌های دیجیتال وجود دارد.

همه بازارها خرید و فروش ارز، و کیف‌های دیجیتالی (wallet) در معرض این خطر قرار دارند که فردی با نفوذ به این آدرس‌ها مبالغ ذخیره شده را به حساب خود منتقل کند.

بنابراین متخصصان می‌توانند با شناسایی راه‌های مقابله با خطرات و حملات احتمالی به حساب های ارز دیجیتال، محصولاتی تعریف و روانه بازار کنند.

طبق گزارش بلومبرگ، بیمه رمز ارزها به یک “فرصت بزرگ” تبدیل خواهد شد. سخنگوی شرکت بیمه آلیانز، یکی از بزرگترین بیمه‌گران جهان، می‌گوید: این شرکت در حال کاوش این محصول و پوشش آن است. زیرا رمز ارزها بیش از پیش در اقتصاد مورد توجه و اهمیت قرار گرفته و در حال رواج هستند.

چرا سیستم اقتصادی مبتنی بر رمز ارز ها به بیمه احتیاج دارد؟

در حال حاضر، تجارت رمز ارز، که بیشتر متشکل از استارت‌آپ‌ها است، به اندازه کافی بزرگ نیست که درآمد قابل توجهی برای صنعت داشته باشد. یعنی اگرچه میلیون‌ها دلار در بازار ارز دیجیتال انباشت شده است اما جایگاه صنعت بیه به‌درستی در آن تعریف نشده است.

بر اساس اطلاعات موجود و در دسترس، حتی بزرگترین ارز مبادله‌ای رمزنگاری شده یعنی Coinbase در آمریکای شمالی تنها 2 درصد از سکه‌های خود را نزد بیمه لوید لندن بیمه کرده است.

تنها 2 درصد ارزهای دیجیتال دنیا بیمه هستند
تنها 2 درصد ارزهای دیجیتال دنیا بیمه هستند

 این درصد محدود از رمز ارزها به اینترنت متصل هستند. بقیه ارز‌ها به اینترنت متصل نبوده و طبیعتا از وضعیت بیمه آن‌ها اطلاعات زیادی در دست نیست.

اما ارزش زیاد بیت‌کوین و سایر رمز‌ارزها زمینه سرقت را در مبادلات آن‌لاین فراهم کرده است.

به عنوان مثال، در ماه ژانویه امسال رمز ارزی به ارزش 500 میلیون دلار در مبادلات آنلاین Coincheck  در کشور ژاپن به سرقت رفت. نتیجه این هک‌ها یک سیستم اقتصادی آسیب‌پذیر خواهد بود که پیداست سیستم آن را نادیده گرفته یا از جدی گرفتن آن امتناع می‌ورزد.

حساب ذخیره سپرده ها و حساب های بازارهای ارز دیجیتال در معرض خطر سرقت قرار دارند
اگرچه نفوذ به شبکه ارز دیجیتال غیرممکن است اما حساب ذخیره سپرده ها و حساب های بازارهای ارز دیجیتال در معرض خطر سرقت قرار دارند

احتمال هک‌کردن شبکه ارزدیجیتال عملا امکان‌پذیر نیست اما در معاملات بازارها، حساب‌ها و کیف‌های دیجیتالی ارز مشتریان که مبالغ هنگفتی ذخیره شده است، امکان سرقت وجود دارد.

بیمه ارز دیجیتال

مشکلات رمز ارزها می‌تواند منبع بالقوه درآمد برای صنعت بیمه باشد.

براساس گزارش بلومبرگ ، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌هایی که در زمینه رمز ارز فعالیت می‌کنند، معمولاً پوشش بیمه‌ای سرقت و حملات سایبری را در نظر دارند.براساس این گزارش،  استارت‌آپ‌ها می‌توانند تنها حق بیمه نهایتا تا 5 درصد از دارییشان را پرداخت کنند. این مجله بیمه تخمین می‌زند که حق بیمه پوشش سرقت این بیمه نامه سالانه می‌تواند 10 میلیون دلار سرقت باشد.

در بیشتر موارد، این پوشش بین چندین شرکت بیمه‌گر برای مبالغی بین 5 تا 15 میلیون دلار تقسیم می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ بیمه‌گری تنها در موارد هک در خطر نیست.

تعریف محصولات بیمه‌ای برای ارزهای دیجیتال

شرکت‌های بیمه ای نخست باید دانش و تخصص خود را از طریق تعامل با متخصصان این حوزه ارتقاء دهند. سپس زمینه‌ها و هزینه امنیت هر بازار ارز دیجیتال را برآورد کنند و متناسب با آن هزینه حق‌بیمه را تعریف کنند.

مطمعنا وقتی مشتریان متوجه شوند بازار خاصی تحت پوشش بیمه است، بسیار راغب خواهند بود سرمایه خود را در آن بازار سپرده کنند و تمامی معاملات را در آن انجام دهند.

بیمه ارز دیجیتال در آینده ای نزدیک
بیمه ارز دیجیتال در آینده ای نزدیک

سرمایه بالای بازارهای ارز دیجیتال، آینده رو به رشد آن، همچنین امکان کسب درآمدهای میلیون دلاری عواملی هستند که ورود صنعت بیمه به این بازار را اجتناب‌ناپذیر کرده‌اند.

آینده محصولات بیمه‌ای | فضای مجازی

اگرچه هنوز در کشور ما بسیاری فرآیندهای اداری از جمله خدمات بیمه‌ای تا حد زیادی به‌صورت حضوری انجام می‌شود، اما در آینده‌ای نزدیک این فضای مجازی است که سکان خرید و فروش محصولات بیمه‌ای را در اختیار می‌گیرد.

بهترین شرکت‌های بیمه در آینده چگونه خواهند بود؟

صنعت بیمه در 2020

آینده صنعت بیمه را در مجله نوین بخوانید

در آینده‌اینه چندان دور با توسعه هوش مصنوعی، و طراحی انواع کسب‌وکارهای بر مبنای برنامه‌های کامپیوتری، بسیاری از محصولات بیمه‌ای تغییر شکل ساختاری داده و با چهره‌ای کاملا متفاوت روانه بازار می‌شوند. با توجه به فاصله صنعت بیمه کشور از روندهای جهانی ضروری است واحدهای تحقیق و توسعه شرکت‌ها بازار محصولات آتی این صنعت را رصد کنند.

ساخت محصولات مثل بیمه ارز دیجیتال صرفا یک محصول برای بازار داخلی ایران نیست. چنین محصولاتی قابلیت صادارت را داشته و عواید حاصل از آن می‌تواند درآمدهای هنگفتی را نصیب کشور و شرکت‌های بیمه داخلی کند.

منبع

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.