مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

بیمه مسئولیت پیمانکاران و کارفرمایان

0 64

ساخت‌وساز از جمله رشته‌های پرخطر در میان انواع پروژه‌ها است. از پروژه کوچک ساخت و تعمیر منزل خود گرفته که ممکن است به منزل همسایگان خسارت وارد کند تا پروژه‌های بزرگ که ممکن است در آن جان کارگران شما در خطر باشد.

بررسی آمار حوادث کار در کشور نشان می‌دهد، حوادث ساختمانی همواره رتبه نخست پرخطرترین مشاغل را به خود اختصاص داده‌اند. برای مثال در سال 1397 فعالیت‌های ساختمانی به تنهایی 34.3 درصد کل حواث نیروی کار در کشور را شامل می‌شوند.

بر اساس آمار شورای عالی حفاظت فنی و بهداشت کشور در تیر ماه سال گذشته، ۳۸ درصد از مرگ ناشی از حوادث کار مربوط به کارگران ساختمانی است که علت عمده ان رعایت نشده نکات ایمنی در کارگاه‌ها است.

منبع : ایرنا
خطرات در پروژه های ساختمانی
ساخت و ساز رشته ای پر خطر

بر اساس آمار ذکر شده در دو سال گذشته، سالانه نزدیک به 10 هزار نفر در کشور، دچار حوادث ساختمانی می‌شوند، این آمار موید ریسک بالای فعالیت‌های ساختمانی در کشور است.

صنعت بیمه متناسب با خطرات مختلف حین ساخت‌وساز و فعالیت‌های ساختمانی، مطابق با نیازهای مجریان و پیمانکاران محصولات مختلفی تعریف کرده است.

در این مقاله قصد داریم به بیانی ساده، به بررسی این موضوع بپردازیم. نخست باید بدانید که چه خطراتی حین انجام کار متوجه شما، کارکنانتان، حتی افراد دیگر که ربطی به پروژه ندارند (اشخاص ثالث) است، سپس متناسب با آن بیمه‌نامه مناسبی خریداری کنید.

بسته بیمه مسئولیت (کارفرما در مقابل کارکنان و اشخاص ثالث)

یک بسته بیمه مسئولیت که ممکن است شامل چند بیمه‌نامه باشد، امکان پوشش در برابر خسارات مرتبط با کارکنان و شخص ثالث اعم از آسیب‌های مالی و بدنی (جانی) را فراهم می‌کند.

وقتی پیمانکار هستید، هر اتفاقی می‌تواند رخ دهد:

 • ممکن است پای یکی از کارگران به وسیله‌ای که روی زمین قرارگرفته گیر کند و صدمه ببیند و نیاز به مداوا در بیمارستان داشته باشد. بیمه می‌تواند هزینه‌های پزشکی او را به عهده بگیرد.
 • ممکن است فردی از بلندی سقوط کند و هزینه‌های جبران‌ناپذیری به شما تحمیل کند.
 • ممکن است اشیائی از ساختمان روی سر عابرین پیاده یا اموال آن‌ها مثل خودرو بیفتد.
 • ممکن است هنگام گودبرداری دیوار خانه همسایه آسیب ببیند.
 • ممکن است دیوار همسایه دچار نم‌گرفتگی شود یا ترک بردارد.
حوادث ساختمانی در صدر حوادث نیروی کار
حوادث ساختمانی در صدر حوادث نیروی کار

در چنین مواردی اگر برای مقابله با خطرات پیش‌رو و تامین مالی حوادث ساختمانی، محصولات بیمه‌ای مناسب خریداری نکرده باشید، غیر از طی روند حقوقی وقت‌گیر و پرچالش، مجبورید از جیبتان هزینه حوادث و خسارات را بپردازید.

چه زمانی خرید بیمه مسئولیت الزامی است

علاوه بر مثال های بالا بسیاری خطرات دیگیر نیز ممکن است برای شما اتفاق بیفتد که در حال حاضر نسبت به آن‌ها آگاهی ندارید. به‌طور کلی ممکن است شرایط بیمه مسئولیت و پوشش‌های آن در شرکت‌های مختلف بیمه‌ای متفاوت باشد. اما در یک دسته‌بندی کلی به شما توصیه می‌کنیم اگر در هر یک از موقعیت‌های زیر هستید، برای پیشگیری از خطرات پیش‌رو از شرکت‌های بیمه‌ای استعلام بگیرید:

بیمه مسئولیت کارفرمایان و پیمانکاران
 • وقتی در اولین پروژه خود به عنوان پیمانکار خوش‌فرما کار می‌کنید.
 • وقتی درخواست مجوز شروع فعالیت خود را گرفته‌اید.
 • وقتی اولین کارمند تمام وقت یا پاره‌وقت خود را استخدام می‌کنید.
 • وقتی با یک پیمانکار فرعی کار می کنید.

چه پوشش‌هایی را حتما خریداری کنید

پوشش‌های زیادی در بیمه‌نامه مسولیت وجود دارد که هریک جبران بخشی از خطرات پیش‌رو شما را عهده‌دار است. در ادامه برخی از پوشش‌های بسیار متداول که حتما باید از آن آگاهی داشته باشید آمده است:

بیمه مسئولیت مدنی:

در اصل بیمه مسئولیت مدنی، خسارات ناشی از حوادثی را که به شخص ثالث آسیب بدنی و مالی وارد می کند جبران می نماید.

 • در طرح فایرپلاس نوین که یک محصول کامل برای حفاظت از منزل شما در مقابل انواع خطرات است، مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث نیز گنجاده شده است.
 • اگر کار ساختمانی انجام می‌دهید و در هنگام احداث بنا، مصالح مورد نیاز کار، بر روی اتومبیل همسایه که در حیاط پارک شده سقوط کند.
 • اگر شئی از ساختمان جدا شده و با فرد در حال عبور برخورد کرده و آسیب ببیند.
 • اگر فردی با شما یا یکی از کارگران قراری دارد و هنگام ورود به ساختمان یا محل پروژه اتفاقی برای او بیفتد.

و بسیاری موارد دیگر که همه و همه در قالب بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان، قابل پوشش است. با خرید یک محصول بیمه‌ای مطمعن می‌توانید آرامش خاطر را برای خود به ارمغان آورید. هر یک از این حوادث ممکن است وقت و انرژی بالایی از شما بگیرد.

علاوه بر این این بیمه‌نامه در شرکت‌های مختلف، شرایط را گوناگونی را به مشتری عرضه می‌کند؛ به زبان ساده ما می‌توانیم بیمه‌نامه را با نیازهایتان هماهنگ کنیم. شما مختار هستید محصول را با شرایطی خریداری کنید که در ادامه پروژه با خیالی آسوده به فعالیت خود ادامه دهید.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان | بیمه مسئولیت کارگران

اگر کارمند یا کارگر شما در حین انجام کار، یا به هر دلیلی که بتوان آن را با پروژه در ارتباط دانست، صدمه بدنی (جانی) ببیند، گاه با هزینه‌های درمانی بسیار بالایی روبرو خواهد شد. از طرفی شما نیز به‌عنوان کارفرما یا پیمان‌کار در قبال او مسئول خواهید بود.

بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان یا بیمه مسئولیت کارگران، همان‌طور که از نام آن مشخص است برای یاری‌رسانی شما در قبال مسئولیتی که به کارمندان و کارگران خود دارید طراحی و روانه بازار شده است.

اگر خدایی نکرده کارمند یا کارگر شما آسیب جرحی ببیند، این بیمه‌نامه برای جبران هزینه‌های پزشکی، آسیب‌های ماندگار بدنی یا نقص عضو، و حتی دستمزدهای روزانه او که بواسطه آسیب‌دیدگی از دست خواهد رفت، به یاری شما و شخص آسیب‌دیده خواهد آمد.

خرید این پوشش ضمن تامین امنیت کاری شما و کارکنانتان، از بسیاری پیامدهای ناخوشایند نظیر شکایت طرفین از یکدیگر، پیگری قضایی و بسیاری مسائل وقت‌گیر دیگر، جلوگیری کند.

بیمه مسئولیت ماشین‌آلات پیمانکاری:

با دو محصول بالا خود را در قبال مسئولیت اشخاص ثالث و کارکنان و کارگران، ایمن کردید. اما بخشی از حوادث ساختمانی مربوط به کار با ماشین‌آلات است.

بسیاری از پرونده‌های ساختمانی مربوط به حوادثی است که در نتیجه بی‌احتیاطی کارگران هنگام استفاده از ماشین‌الات اتفاق افتاده است. مثلا فرض کنید در هنگام کار ساختمانی با بیل مکانیکی، کارگر شما مشغول تخریب است، ناگهان پاکت بیل به دیوار همسایه اصابت می کند یا جرثغیل حمل بار در شرکتتان در حین حمل بار دچار مشکل شده و محموله آن بر روی اتومبیل پارک شده در کنار کارگاهتان سقوط می کند. حتی می‌تواند آسیب متوجه کارکنان خودتان باشد.
با خرید این محصول نگرانی شما از چنین حوادثی تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. بیمه‌نامه مسئولیت ماشین‌آلات پیمانکاری برای یاری‌رسانی شما حوادثی که عامل اصلی آن ماشین‌آلات شماست طراحی و روانه بازار شده است.

انواع پیمانکاران و کارفرمایانی که می‌توانند بیمه مسئولیت خریداری کنند:

بیمه مسئولیت می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشاغل پروژه‌ای را شامل شود برای مثال:

 • سازندگان بنا
 • کارخانه‌داران
 • کارگاه نجاری، مصنوعات MDF، تولیدی مبل
 • پیمانکار کفپوش
 • لوله‌کش ساختمان
 • ورق کار فلز

و …

اگر به مثال‌های بالا دقت کنید متوجه می‌شوید برای بسیاری از مشاغل (حتی به‌ظاهر ساده)، می‌توان از خدمات بیمه مسئولیت برای بالا بردن اطمینان خاطر خود هنگام انجام کار استفاده کرد.

بنابراین اگر کسب‌وکار، فعالیت اقتصادی یا تجارت شما در اینجا ذکر نشده است؟ جای نگرانی نیست، ضمن استعلام از شعب و نمایندگی‌های مختلف شرکت بیمه نوین، می‌توانید از این موضوع آگاهی حاصل کنید و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.
در نگارش آتی به جزییات بیمه مسئولیت در بخش‌های مختلف خواهیم پرداخت و تلاش می‌کنیم از نگرانی‌های خاصتان با ذکر مثال پرده برداشته تا خیالتان از هر بابت راحت باشد و فقط به موفقیت در شغلتان فکر کنید.

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.