مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

همه چیز در مورد سقف تعهد مالی بیمه ثالث خودرو

0 69

افزایش قیمت خودرو و هزینه‌های بالای تعمیر این وسیله نقلیه موجب شده در صورت بروز خسارت مبلغ قابل‌توجهی برای جبران خسارت زیاندیده مورد نیاز باشد. مهم‌ترین محصول بیمه ای برای یاری‌رسانی شما در زمان آسیب‌زدن به اموال مردم بیمه‌نامه شخص ثالث است.

همانطور که می‌دانید بیمه‌نامه شخص ثالث برای جبران خسارت‌های وارده به جان و مال اشخاص ثالث از طرف خودروی شما می طرحای و روانه بازار شده است. در این مطلب  در خصوص تعهد مالی بیمه شخص ثالث  صحبت خواهیم کرد.

این‌که سقف تعهد مالی هر سال بر اساس چه معیاری تعیین می‌شود؟ همچنین اگر تصور می‌کنید که این میزان برای جبران خسارت احتمالی خودرو دیگران ممکن است کافی نباشد، آیا می‌توان مقدار آن را افزایش داد؟ به‌دیگر بیان چگونه می‌توان در بیمه‌نامه قید کرد که تا چه سقفی پوشش تعهد مالی زیاندیده جبران‌گر خسارت باشد؟

سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث چیست؟

در قانون بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، حداقل میزان پوشش مالی در بیمه‌نامه‌های شخص ثالث معادل 2.5 % دیه کامل انسان در ماه حرام تعیین شده است.

دیه انسان در ماه حرام همه ساله در ابتدای سال، توسط قوه قضائیه کشور اعلام می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید که حداقل سقف پوشش مالی در بیمه‌نامه ثالث خودرو شما چقدر خواهد بود کافی است مبلغ دیه را در 2.5 درصد ضرب کنید.

برای مثال دیه کامل انسان در ماه حرام برای سال 1398 به میزان 360 میلیون تومان تعریف شده است. بنابراین محاسبه سقف تعهد مالی بیمه ثالث خودرو به شرح زیر خواهد بود:

فرمول محاسبه سقف تعهد مالی در بیمه ثالث خودرو
فرمول محاسبه سقف تعهد مالی در بیمه ثالث خودرو | برای مثال سال 1398

اکثر مردم به این نکته توجهی ندارند که می‌توان در زمان صدور بیمه‌نامه و حتی در طول مدت بیمه‌نامه حداقل مبلغ سقف تعهد مالی را تغییر داد. اکثرا تصور می‌کنند مبلغ تعیین شده غیرقابل تغییر است به همین دلیل است که شاید بیش از 90 درصد بیمه‌های ثالث با سقف حداقلی صادر می‌شوند.

به یاد داشته باشید مبنای جبران خسارت زیاندیده در زمان خسارت سقف تعیین شده در بیمه‌نامه است. چنان‌چه مبلغ خسارت بیش از این سقف باشد پرداخت خسارت خودرو زیاندیده طبق قانون به عهده مقصر است.

چرا باید تعهدات مالی بیمه شخص ثالث  را افزایش دهیم ؟

تعهد شرکت بیمه خودروی مقصر حادثه ،محدود به میزان پوشش مالی است. این میزان هنگام خرید بیمه‌نامه در یک سط مشخص شده است. متاسفانه هستند حوادثی که میزان خسارت زیاندیده بیش از این مبلغ درج شده است. در برخی حوادث ممکن است یک خودرو نسبت به چند خودرو مقصر شناخته شود. در چنین شرایطی شما یک بیمه‌نامه با سقفی مثلا 9 میلیون تومانی دارید و چند زیاندیده که منتظر دریافت خسارت هستند.

در تصادفات چند زینادیده که شما مقصر هستید ممکن است سقف تعهدات مالی برای جبران خسارت همه زیاندیدگان کافی نباشد
در تصادفات چند زینادیده که شما مقصر هستید ممکن است سقف تعهدات مالی برای جبران خسارت همه زیاندیدگان کافی نباشد

همچنین با توجه به قیمت قطعات خودرو و اجرت تعمیر و تعویض آن‌ها یا هزینه‌های صافکاری و نقاشی، برآورد خسارت بیش از مبلغ 9 میلیون تومان چندان دور از انتظار نخواهد بود.

 فرض کنید در حادثه‌ای میزان خسارت وارده به خودرو زیاندیده 15 میلیون تومان باشد و پوشش مالی در بیمه‌نامه خودرو مقصر، 9 میلیون تومان می باشد.شرکت بیمه طبق بیمه نامه مبلغ 9 میلیون تومان را به زیاندیده پرداخت خواهد کرد. باقی خسارت چه می‌شود؟ مسلما مبلغ باقی‌مانده را مقصر باید شخصا پرداخت کند.

پس راه حل این است که با پرداخت مبلغی بیشتر، پوشش مالی را افزایش داد.

تعیین حداکثر سقف تعهد مالی در شرکت‌های مختلف با توجه به سیاست شرکت‌ها ممکن است متفاوت باشد. هنگام صدور بیمه‌نامه شما می‌توانید از کارشناس در مورد این میزان حداکثری سوال کنید.

از او بخواهید مثلا برای سقف تعهد مالی 20 میلیون تومان نسبت به تعهد 9 میلیون تومان چقدر باید اضافه پرداخت کنید. سپس خودتان مقایسه و قضاوت کنید آیا با این میزان حق بیمه اضافه به‌صرفه است که سقف تعهدات مالی را افزایش دهید؟

معمولا برای افرادی که رانندگی ایمن دارند و میزان تخفیف سنوات آن‌ها بالا است شرکت‌های بیمه‌ای این فرآیند را تسهیل می‌کنند.

منبع : شرکت بیمه نوین

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.