مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

در زمان تصادف چه باید کنیم؟

0 99

تجربه نشان می‌دهد در زمان بروز تصادفات رانندگی به‌دلیل عدم‌آگاهی از برخی موارد، افراد درگیر حواشی مختلفی می‌شوند که موجب اتلاف وقت یا انجام هزینه‌های ناخواسته برای آنان می‌شود. ممکن است برای یک تصادف ساده متحمل جریمه سنگین پلیس شوند، ممکن است با ذهنیت اشتباه جای مقصر و زیاندیده حادثه عوض شود، ممکن است با کسری مدارک به بیمه مراجعه کنند و پیگیری امور خسارت با کندی انجام شود، یا به‌جای کارهایی که در زمان وقوع خسارت می‌توان انجام داد راهی شورای حل اختلاف و غیره شوند.

در این مقاله قصد داریم نکات مهمی که در زمان خسارت و مراجعه به بیمه برای دریافت خسارت نیاز دارید به شما آموزش دهیم.

مجله نوین همراه شما در دریافت خسارت

در این قسمت سعی داریم از زمان وقوع تصادف تا مراجعه به شرکت بیمه اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیارتان بگذاریم تا به نحوی شما را با اقداماتی که باید به‌عنوان بیمه‌گذار یا زیاندیده در حادثه انجام دهید آشنا کنیم.

نخست آن‌که شما باید همواره مدارک شناسایی جهت تردد با وسیله‌نقلیه را با خود به‌همراه داشته باشید:

مدارکی که همیشه باید در خودرو باشد:

  • گواهینامه
  • کارت خودرو
  • بیمه شخص ثالث
مدارک خودرو برای رانندگی الزامی است
مدارک خودرو برای رانندگی الزامی است

عدم ارائه اصل مدارک خودرو | توقیف خودرو

در صورت مطالبه مأموران راهنمایی و رانندگی چنانچه مدارک فوق همراه نباشد، مأموران راهور می‌توانند خودرو را تا زمان ارائه اصل مدارک متوقف کنند.

به‌عبارت دیگر پلیس می‌تواند یک نامه بررسی اصالت مدارک به شما بدهد و خودرو را به پارکینگ منتقل کند. بعد از آن شما باید اصل مدرک مورد نظر (گواهینامه، کارت خودرو، بیمه‌نامه ثالث)، به‌همراه نامه به پلیس‌راه مربوطه تحویل دهید تا بتوانید خودرو را رفع توقیف کنید.

مهم‌ترین نکات در زمان وقوع حادثه

خونسرد باشید:

شاید برای شما خواننده عزیز این عنوان تکراری باشد، اما خیلی مشاهده شده که در زمان تصادف طرفین حادثه با هم درگیر شده‌اند و باعث ایجاد مشکلات بعدی برای خود و نفر مقابل شده‌اند. اتفاق رخ داده، تا همین‌جا نیز حداقل به لحاظ زمانی شما متضرر شده‌اید. عملی انجام ندهید که موجب شود مشکلی بر مشکلات شما افزوده شود. در بررسی حوادث کم نیستند تصادفات مالی که منجر به نزاع فیزیکی و متاسفانه حوادث جرحی شده‌اند. با حفظ آرامش و بررسی وضعیت خودرو، جفت راهنما را روشن کنید و از خودرو خارج شوید.

تماس با پلیس | عکس بگیرید و خودرو را کنار بکشید

طبق قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 1392 چنانچه تصادف  باعث مختل شدن تردد و عبور و مرور وسایل نقلیه می گردد، در صورت قابل حرکت بودن خودروهای طرفین حادثه، محل چرخ‌های خودرو‌ها را علامت‌گذاری کرده و با 110 تماس بگیرید. شایان ذکر است توصیه می‌گردد علاوه بر انجام علامت‌گذاری محل چرخ‌ها، قبل از جابجایی عکس و فیلم گرفته شود.

در هنگام تصادف مالی، از حادثه عکس بگیرید و سریعا خودروی خود را جابه جا کنید.
در هنگام تصادف با پلیس تماس بگیرید
در هنگام تصادف با پلیس تماس بگیرید

اگر در زمان حادثه موجب مختل شدن تردد خودروهای دیگر و بروز ترافیک شوید، پلیس می‌تواند شما را جریمه کند. بنابراین از زوایای مختلف از تصادف عکس بگیرید و خودروها را کنار خیابان پارک کنید.

در هنگام تصادف از خودرو عکس بگیرید
در هنگام تصادف در خیابان های شلوغ از زوایای مختلف عکس بگیرید و خودروها را در کنار خیابان پارک کنید

در برخی حوادث به‌وضوح مقصر مشخص است، می‌توانید با پلیس تماس نگیرید اما ما توصیه می‌کنیم حتما این کار را انجام دهید. تماس با پلیس و حضور او در صحنه، همگی اسنادی برای احراز حادثه است. در صورت عدم‌پیگیری مقصر برای پرداخت خسارت شما، این اسناد به کمک شما می‌آید.

حتی اگر مقصر مشخص است با پلیس تماس بگیرید

پلیس حتما باید بیاید؟ | نکته کلیدی در زمان تصادف

زیر 9 میلیون تومان نیاز به کروکی نیست زیر 7 میلیون تومان نیاز به گزارش و کروکی نیست تا سه میلیون تومان نیاز به ارائه گزارش نیست و..، از این جملات به کرات شنیده‌اید حتی گاهی اوقات پلیس 110 هم ممکن است همین جملات را بگوید. اما خوب به متن و جمله بیان شده توجه کنید:

 در  متن قانون شخص ثالث مصوب سال 1395 ماده 40  هم اعلام شده است چنانچه بین طرفین اختلافی وجود نداشته باشد و در زمان حادثه هر دو طرف دارای بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر باشند “نیازی به گزارش مقامات انتظامی نمی باشد”. همانطور که می‌بینید گزارش نیاز نیست نه حضور پلیس یا افسر.

لازم به ذکر است چنانچه برای کارشانس شرکت بیمه نحوه برخورد احراز نگردد و اصالت حادثه مورد تأیید نباشد نیاز به گزارش و در برخی موارد کروکی می‌باشد.

یک مثال ساده | حضور پلیس الزامی است

برای مثال تصادفی را در نظر بگیرید که فرد از عقب به خودرو شما زده و بعد از آن جلو خودرو شما با جسم دیگری برخورد کرده است.

مقصر می‌گوید قبول دارد مقصر حادثه است به پلیس هم زنگ می‌زنید و می‌گوید زیر سقف پوشش مالی نیاز به کروکی نیست. به بیمه مراجعه می‌کنید، کارشناس بیمه می‌گوید قبول دارم که عقب خودرو شما توسط خودرو مقصر آسیب دیده اما نمی‌توانم تشخیص دهم خسارت جلوی خودرو مربوط به این حادثه است! بله واقعا هم نمی‌تواند چون سر صحنه حادثه نبوده است. خودتان را جای او بگذارید شاید خسارت جلو مربوط به زمانی دیگر است. اما اگر زمان تصادف شما درخواست کنید حتما پلیس بیاید، اکنون می‌توانید با مراجعه به او گزارش یا کروکی حادثه را بگیرید. در غیر اینصورت شرکت بیمه به‌دلیل احراز نشدن حادثه می‌تواند خسارت بخشی که مبهم است را پرداخت نکند.

حتی شاید در زمان مراجعه پلیس با قبض جریمه مواجه شوید و دلیل آن از نظر افسران راهور این است که تخلفی انجام داده اید که باعث تصادف شده است.

عدم حضور پلیس | مراجعه به مراجع قضایی

در صورتی که تصادف مورد بررسی افسر راهور قرار نگرفته باشد مسلما  گزارش و یا کروکی نخواهند داد .در نتیجه جهت برطرف شدن اختلاف باید از طریق مراجع قضایی اقدام گردد. که این خود باعث از دست رفتن زمان و پول خواهد شد.

حضور پلیس در صحنه حادثه امکان پیگیری‌های بعدی (کروکی وگزارش) را میسر می‌کند
حضور پلیس در صحنه حادثه امکان پیگیری‌های بعدی (کروکی وگزارش) را میسر می‌کند

تذکر مهم : توصیه می‌گردد در تصادفات منجر به جرح یا فوت از جابجایی خودروها تا جای ممکن خودداری شود؛ در صورت الزامی بودن جابجایی وسایل، حتما مورد قبل انجام گیرد. برای مثال اگر در اتوبانی که خودروها با سرعت بالا تردد می‌کنند دچار حادثه شدید، توقف شما در آن مکان ممکن جان افراد دیگر را به خطر بیاندازد، سریعا از حادثه عکس بگیرید و خودرو را کنار بکشید.

جایی که نباید خودرو را جابه جا کرد

بدون عکس صحنه حادثه را به‌هم نزنید

در صورت عدم رعایت موارد فوق و جابجایی خودروها و تغییر آثار برخورد به نحوی که امکان تشخیص نحوه برخورد برای افسر راهور میسر نباشد، تشخیص مقصر و میزان تقصیر به عهده مراجع قضایی است. به این صورت که افسر پس از متوجه شدن این‌که صحنه به‌هم خورده، مورد تصادف اعلامی را به کلانتری واگذار کرده تا از  طریق مراجع قضایی با استفاده از نظر کارشناس رسمی  صحنه بازسازی و اظهار نظر گردد.

خودداری از تعمیر خودرو و اعلام خسارت به شرکت بیمه

مقصر و زیاندیده  با داشتن مدارک  به صورت هم‌زمان باید جهت تشکیل پرونده و ارزیابی خسارت به شرکت بیمه مراجعه کنند .بیشترین اشتباه مثل تأخیر در اعلام خسارت، تعمیر خودرو قبل از اعلام خسارت و… در این قسمت رخ می دهد. مسلما اشخاص برای جبران خسارت به شخص ثالث و خودرو خود بیمه نامه ای تهیه می کنند و شرکت بیمه جهت ارائه خدمت نیازمند بازدید از خودرو جهت ارزیابی خسارت می باشد. اگر خودرو قبل از بازدید کارشناس  تعمیر شده باشد دیگر شرکت بیمه نمی تواند میزان خسارت وارده قبل از حادثه را برآورد کند.

موارد فوق چه در اعلام خسارت بیمه نامه بدنه و چه در بیمه شخص ثالث باید رعاییت گردد. به زودی با مقالات جدید در کنار شما خواهیم بود.

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.