مجله بیمه‌ای نوین
مجله نوین | ایده نوین، زندگی نوین

هوش مصنوعی | بیمه مسئولیت رباتیک

0 56

هوش‌مصنوعی در حال توسعه روزافزون است. در آینده‌ای نزدیک این دستگاه‌ها، برنامه‌ها و ابزارهای مختلف خواهند بود که با دانش الهام گرفته از طبیعت و هوشی در قامت انسان فعالیت‌ها را انجام خواهند داد.

اما هر دستگاهی با هر درجه‌ای از امنیت ممکن است دچار خطا شود؛ بروز ایراد در سیستم سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری دستگاه‌ها اجتناب‌ناپذیر است. در مورد خطاها و مسئولیت‌های این دستگاه‌ها چطور رفتار خواهد شد؟ چه کسی پاسخ‌گو خواهد بود؟ سازنده، برنامه‌نویس یا دولت و مقامات؟

هوش مصنوعی و خطای ربات ها
مسئولیت خطای ربات‌ها با کیست؟

در زمینه بکارگیری هوش مصنوعی (AI artificial intelligence) و ربات‌ها ممکن است خطاهایی بروز پیدا کند که به جان و اموال مردم آسیب برساند. مسائلی که ریشه در اخلال در سنسورها و شبکه‌های کنترلی آن دارد. ریسک ساخته‌های هوش مصنوعی که قرار است زندگی انسان را راحت‌تر کند چالشی است که کماکان محققان در حال بررسی آن هستند.

بیمه و هوش‌ مصنوعی

توسعه اقتصادی و صنعتی کشورها در گرو ترکیب ایده‌های کارآفرینان، با اطمینان‌خاطر در جبران هزینه‌های ناشی از خسارت طرح‌های آن‌ها است. هر جا ریسک وجود دارد باید محصول بیمه‌ای ورود کند و پوششی مناسب ارائه دهد تا اجرای طرح با حاشیه امنیت مناسب همراه باشد.

بنابراین توسعه صنعت هوش مصنوعی به منزله توسعه صنعت بیمه، در زمینه محصولاتی برای جبران مسئولیت‌های ربات‌ها در قبال انسان خواهد بود.

دشواری تعریف محصولات بیمه‌ای در زمینه هوش مصنوعی

فهم و ارزیابی ریسک در زمینه محصولات هوش مصنوعی بسیار دشوار است. یک شرکت بیمه‌های ضمن شناخت دقیق محصولات رباتیک باید بتواند محصولی کارآمد در این زمینه تعریف کند. این امر نیازمند برخورداری از یک تیم مجرب و با دانش در زمینه مورد بررسی است. شرکت بیمه باید بتواند ضمن شناخت محصول رباتیک، خطاها و پیرو آن ریسک آن‌ها را به‌صورت دقیق ارزیابی کرده تا محصولی مناسب روانه بازار کند.

شناخت مسئولیت‌های حوزه هوش مصنوعی کار بسیار دشواری است
شناخت مسئولیت‌های حوزه هوش مصنوعی کار بسیار دشواری است

در سطح کلان هر محصول بیمه‌ای در حوزه کسب‌وکارهای مختلف، حداقل باید به‌صورت موردی بر مبنای معیارهای زیر تعریف شود:

  • نقش اصلی صنعت ربات چیست؟ حوزه خدمات یا درمان؟
  • عملکرد ربات جایگزین انسان می‌شود یا تکمیل‌کننده آن؟
  • آیا ربات محدودیت مکانی دارد یا می‌تواند در نقاط مختلف فعالیت کند؛ مثل ارسال بسته به‌وسیله پهباد
  • آیا عملکرد ربات خریداری شده می‌تواند توسط انسان کنترل شود؟ مثلا بعضی خدمات آن انتخابی باشد.

البته این معیارها بسیار کلی است و جزئیات هر محصول نیز به‌صورت جداگانه نیز باید بررسی شود.

همان‌طور که می‌بینید که تحلیل ریسک و متعاقبا تعریف محصول در این زمینه کار دشواری است. برای مثال:

این‌که سیستم عملکرد ربات تا چه حد توسط انسان قابل کنترل است، خود می‌تواند تعیین کند چه درجه مسئولیتی متوجه افراد است؟ و در صورت بروز حادثه تا چه حد می‌توان فرد خریدار را مقصر دانست یا سایر افراد؟ شرکت، برنامه‌نویس، مقامات دولتی؟

آینده روشن بیمه هوش مصنوعی

در هر صورت دنیا در حال حرکت به سوی استفاده از ربات و هوش مصنوعی در فعالیت‌های خود است، تا بتواند در آینده اقتصاد خود را بواسطه محصولات حاصل از آن تقویت کند. هوش مصنوعی بیش از آن‌که نیازمند مواد اولیه باشد بر پایه سرمایه انسانی استوار است. کشورهایی که در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌دانند در آینده مواد اولیه لازم برای تولیدات، قیمت ناچیزی در مقابل تکنولوژی ساخت محصولات دارد. این دانش و تکنولوژی است که گران‌بهاترین محصولات در اقتصاد خواهد بود.

هوش مصنوعی و آینده صنعت بیمه
توسعه هوش مصنوعی ظهور بازاری بزرگ برای صنعت بیمه

روند پیشرو در اقتصاد جهان، لزوم تغییر سریع صنعت بیمه را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. از یک طرف درآمد هنگفتی در این زمینه برای صنعت بیمه وجود خواهد داشت، از طرفی شرکت‌های تولیدکننده برای ترویج محصولات خود در جامعه نیاز شدید به شرکت‌های بیمه‌ای برای تزریق اطمینان به متقاضیان خود دارند. بنابراین بستری مفید برای هم‌حرکتی صنعت بیمه با هوش مصنوعی وجود خواهد داشت.

پیش‌بینی می‌شود در سال 2050 اقتصاد دنیا در سیطره چند کشور محدود (5 کشور) خواهد بود که پیشگام در توسعه هوش مصنوعی هستند. در آن زمان قیمت مواد اولیه، در مقابل تکنولوژی و سرمایه انسانی این کشورها بسیار ناچیز خواهد بود. بنابراین کشورهای وابسته به منابع طبیعی عملا نقش بسیار کم‌رنگی در اقتصاد دنیا خواهند داشت.

هوش مصنوعی و بیمه | فراگیری جهانی

حتی کشورهایی که چندان اعتقادی به ظهور محصولات بیمه‌ای مربوط به عملکرد ربات‌ها در زندگی انسان ندارند، باید بدانند در هر صورت با این مسئله روبرو خواهند شد. برای مثال ورود ربات به صنایع درمانی را در نظر بگیرید.

هوش مصنوعی و بیمه مسئولیت
کاربرد ربات در جراحی | خاورمیانه

استفاده از ربات‌ها برای انجام عمل‌ جراحی در حال گسترش در دنیا است. در حال حاضر در خاورمیانه این رویه در حال اجرا است و جالب است بدانید پوشش‌های بیمه‌ای مناسبی نیز برای استفاده از آن‌ها تعریف شده است و مسئولیت هرگونه اشتباه و خطایی توسط این ربات‌ها به عهده شرکت‌های بیمه‌ای است.

بله، اگرچه کشورهای خاورمیانه در صنعت هوش مصنوعی و تولید ربات در مقیاس انبوه، سبقه چندانی ندارند یا به‌طور کلی در این زمینه عقیم هستند؛ اما باید توجه داشت این نیاز کشورها در آینده است که تعیین می‌کند چه سطحی از تکنولوژی در هر کشوری باید بکار گرفته شود.

صنعت بیمه و کمک به توسعه هوش مصنوعی

بدون شک ورود بیمه به عرصه هوش مصنوعی و تعامل آن با شرکت‌های تولیدکننده کمک بزرگی به فهم دقیق ریسک‌های احتمالی و جلوگیری از خطاها در محصولات این حوزه می‌کند.

 بیمه باید بداند دقیقا چه چیز را بیمه می‌کند و وقتی شرکت بخواهد این مسئله را روشن کند تمامی جوانب دستگاه‌ها و خطرهای احتمالی، در حین بکارگیری ربات‌ها را بررسی خواهد کرد. همچنین تحلیل ریسک به تفکیک صحیح مسئولیت‌ها کمک شایانی می‌کند. احتمال بروز خطر توسط چه بخشی رخ خواهد داد؟ چرا؟ مسئولیت با کیست؟

داده‌های تحلیل ریسک شرکت‌های بیمه می‌تواند کمک شایانی به بهینه کردن محصولات رباتیک نیز کند.

بنابراین در سال‌های پیش‌رو با توسعه هوش‌مصنوعی و استفاده از ربات‌ها در بخش‌های مختلف زندگی انسان، صنعت بیمه و محصولات آن نیز دچار دگرگونی اساسی خواهد شد.

منبع

پاسخ دهید

ایمیل شما در جایی منتشر نخواهد شد.